123k views
1 vote
Daniel bought 2 pounds of mixed nuts for $7.18 . Which ratio is proportional to 2 pounds at $7.18

User Balah
by
7.9k points

1 Answer

1 vote
$7.18 / 2 = $3.59 per pound

.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
User Sal Celli
by
8.4k points

No related questions found