64.7k views
3 votes
What mass of solid that has a molar mass of 46.0 g/mol should be added to 150.0 g of benzene to raise the boiling point of benzene by 6.28°C? (The boiling point elevation constant of benzene is 2.53°C•kg/mol.) Use mc029-1.jpg. 2.48 g 8.25 g 17.1 g 43.3 g

User Matt List
by
6.3k points

1 Answer

2 votes

Answer : 17.12 g

Step-by-step explanation:
\Delta T =k_b* m


\Delta T = elevation in boiling point


k_b = boiling point elevation constant

m= molality


molality=(mass of solute)/(molecular mass of solute* weight of the solvent in kg)

given
\Delta T=6.28^(\circ)C

Molar mass of solute = 46.0
gmol^(-1)

Weight of the solvent = 150.0 g = 0.15 kg

Putting in the values


molality=(x)/(46gmol^(-1)*0.15kg)


6.28 =2.53^(\circ)Ckgmol^(-1)(x)/(46gmol^(-1)* 0.15kg)

x = 17.12 g



User Mayya
by
6.2k points