138k views
1 vote
What is the approximate volume of the cone? Use 3.14 for π.

A.
1272 cm3

B.
6359 cm3

C.
2120 cm3

D.
4239 cm3

2 Answers

4 votes

Answer:

C.2120 cm3 is the answer

User Vedprakash Wagh
by
7.3k points
3 votes
The solution to the problem is as follows:

V=(1/3)hpir^2

h=9

r=15

V=(1/3)9pi15^2

V=3pi225

V=675pi

aprox pi=3.14

V=2119.5 cm^3

C is answer

I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!

User Nilesh Deokar
by
7.7k points