177k views
4 votes
The Widget Company is planning to produce widgets. The company has rented space for its manufacturing operation at $4,000 per month. Each widget requires $32 worth of materials and $44 worth of labor.

Find the total cost if it makes 350 widgets in a month.

User Dennis Lau
by
7.5k points

1 Answer

7 votes
For the answer to the question above asking to Find the total cost if it makes 350 widgets in a month. the total cost for a single widget: $32 + $44 = $76 for one widget.

So, since we know the cost of one widget is $76, then the price of 350 widgets would be = $76 x 350 = $26,600.
User Matt Varblow
by
8.8k points