164k views
0 votes
A plastic bin contains red, yellow, and green key chains. Out of 350 key chains, 10% percent are yellow. Of the remaining key chains, 3/5 are green. How many red key chains are inside the bin?

User Koichirose
by
7.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

126

Explanation:

User Jonnix
by
6.6k points
3 votes
there are 350 key chains,
10% are yellow, the number of yellow is 350 x10/ 100 = 35
the number of green, 3/5
let's find 3/5 of 350, it is 3/5x 350= 210
there are 210 green
and 210 green represents 210*100/350=60%
so the percentage of the red is
100%=60%+10%+X, where X is the percentage of the red key
so X= 100%-70%=30%
and the number of red key is 350x30 / 100=105
User Day
by
6.6k points