45.8k views
5 votes
A car has a speed of 2m/s and a mass of 1500 kg. what is the car's kinetic energy

User Dardarlt
by
7.5k points

1 Answer

5 votes
We have: K.E. = mv² / 2
Here, m = 1500 Kg
v = 2 m/s

Substitute their values in the formula,
K.E. = 1500 ×2² / 2
K.E. = 6000 / 2
K.E. = 3000 J or 3 KJ

Finally, answer of your question would be 3000 Joule or 3 Kilojoule

Hope this helps!
User Ahmed Amin Shahin
by
7.1k points