109k views
4 votes
Given the balanced equation, calculate the mass of product that can be prepared from 2.36 g of zinc metal.

2Zn + O2 2ZnO

User Wboy
by
6.6k points

1 Answer

1 vote
moles of Zn present= 2.36/65.4= 0.0361 moles
Therefore maximum moles of ZnO= 0.0722
Mass of one mole of ZnO= 81.4
Mass of ZnO produced= 0.0722 x 81.4= 5.87g
User Alouani Younes
by
7.1k points