140k views
1 vote
PLEASE HELP!!! The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

3.75k + 2.25p = 14
3.75 + 2.25 = k
3.75k = 2.25p + 14
3.75p + 2.25k = 14

2 Answers

5 votes
Hello there.

PLEASE HELP!!! The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

3.75k + 2.25p = 14
User Roy Longbottom
by
9.0k points
3 votes
I believe the correct answer from the choices listed above is the first option. The equation that would represent the problem stated above would be 3.75k + 2.25p = 14 where k is the number of kumquats bought and p is the number of pears. Hope this answers the question.
User Duncanhall
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.