96.9k views
4 votes
If 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, how much would one pound cost?

1 Answer

4 votes
I hope this helps you




3 1/2= 3.2+1/2=7/2



if 7/2 pounds $ 0,98


1 pound $ ?



?.7/2=1.0,98



?=2.0,98/7


?=1,96/7


?=$ 0,28
User Tanekqua
by
9.6k points

No related questions found