Answer:
Momentum, p = 484.5 kg-m/s
Step-by-step explanation:
Mass of your brother, m = 55 kg
Mass of the skateboard, m' = 2 kg
Total mass of your brother and the skateboard, M = 55 + 2 = 57 kg
Speed of skateboard and brother, v = 8.5 m/s
The combined momentum of brother and the skateboard is calculated by taking product of combined mass and common velocity as :
p = M × v
p = 484.5 kg-m/s
So, the combined momentum of the system is 484.5 kg-m/s. Hence, this is the required solution.