menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sophie's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas what is the cost of one gallon of gas
asked
Feb 24, 2017
225k
views
0
votes
Sophie's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas what is the cost of one gallon of gas
Mathematics
middle-school
Potray
asked
by
Potray
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$3.46 per gallon
Work
Divide 43.25 divided by 12.5 which gives you 3.46
Laurent Etiemble
answered
Feb 28, 2017
by
Laurent Etiemble
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 9, 2024
98.5k
views
What was the name of the widow that Sophie's dad, Stephan, wanted to marry?
Kooshka
asked
Sep 9, 2024
by
Kooshka
8.8k
points
History
high-school
1
answer
3
votes
98.5k
views
asked
Jul 16, 2024
1.7k
views
What did Sophie's dad do to prevent her from being kidnapped?
KangarooChris
asked
Jul 16, 2024
by
KangarooChris
8.2k
points
History
high-school
1
answer
2
votes
1.7k
views
asked
Feb 3, 2024
60.1k
views
Sophie's soccer team posed for another photo. They all grinned and held up their trophy, as parents and friends gathered around, snapping pictures. Everyone was so proud of the top team in the league!
Jvf
asked
Feb 3, 2024
by
Jvf
8.4k
points
English
college
1
answer
2
votes
60.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org