225k views
0 votes
Sophie's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas what is the cost of one gallon of gas

User Potray
by
7.9k points

1 Answer

6 votes
$3.46 per gallon

Work

Divide 43.25 divided by 12.5 which gives you 3.46

User Laurent Etiemble
by
8.4k points

Related questions