33.7k views
5 votes
Find the area of a sector with a central angle of 170° and a diameter of 9.1 cm. Round to the nearest tenth.

User Zwei
by
7.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

The area of sector is 30.7 cm².

Explanation:

The diameter of a circle is 9.1 cm, so the radius of the circle is


r=(d)/(2)=(9.1)/(2)=4.55

The central angle of a sector is 170°.

The area of a sector is


A=\pi r^2* ((\theta)/(360))

Where, r is radius and θ is central angle.


A=\pi (4.55)^2* ((170)/(360))


A=30.712777


A\approx 30.7

Therefore the area of sector is 30.7 cm².

User Kaligne
by
6.9k points
3 votes
A central angle:
α = 170°
d = 9.1 cm
r = 9.1 : 2 = 4.55 cm
Area of a sector:
A = r² π α / 360°
A = ( 4.55 )² · 3.14 · 170° / 360°
A = 30.7 cm²
User Jan Wilamowski
by
6.7k points