The answer is 267.65
A = P(1 + r/n)ⁿˣ
A - the future value
P - the principal
r - the annual rate
n - the number of compoundings per year
x - the period of time
We know:
A = ?
P = $200
r = 6% = 6%/100% = 0.06
n = 1 (annualy means once per year)
x = 5
A = P(1 + r/n)ⁿˣ
A = 200 * (1 + 0.06/1)¹*⁵
A = 200 * (1 + 0.06)⁵
A = 200 * (1.06)⁵
A = 267.65