94.3k views
4 votes
When 40.0 mL of 1.00 M H2SO4 is added to 80.0 mL of 1.00 M NaOH at 20.00°C in a coffee cup calorimeter, the temperature of the aqueous solution increases to 29.20°C. If the mass of the solution is 120.0 g and the specific heat of the calorimeter and solution is 4.184 J/g • °C, how much heat is given off in the reaction

User Alon M
by
7.1k points

2 Answers

2 votes

Answer: 4.62kJ

Explanation: you have to round the value and put the proper amount of sig figs

User MichM
by
7.4k points
7 votes
Q = mCΔT

ΔT = 29.2 - 20 = 9.2 °C
Q = 120 x 4.184 x 9.2
Q = 4,619.1 Joules
User Adam Puza
by
6.9k points