78.2k views
2 votes
-Shannon's scooter has a piece of tape stuck to the tire. If the tire has a diameter of 18 inches, how far does the piece of tape travel in 72° of rotation?





2 pi over 5

18 pi over 5

User Amair
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:


(18\pi)/(5)\ in

Explanation:

we know that

The formula to calculate the length of an arc of the circle is equal to


L=(\theta)/(360\°)\pi D

where

D is the diameter of the circle


\theta is the central angle

In this problem we have


D=18\ in, \theta=72\°

substitute the values


L=(72\°)/(360\°)\pi (18)


L=(1)/(5)\pi (18)


L=(18\pi)/(5)\ in


User Raghavan Vmvs
by
6.3k points
6 votes
Length of an arc = theta/360 * 2pi * r
Distance traveled by the tape = 72/360 * 2pi * 18/2 = 18pi / 5
User Hemesh Singh
by
7.9k points