208k views
0 votes
Calculate the molality of a sugar solution that contains 3.94 g sucrose (C12H22O11) dissolved in 285 g water.

1 Answer

5 votes

Answer : The molality of sugar solution is, 0.04038 mole/Kg

Solution : Given,

Mass of solute (sucrose) = 3.94 g

Mass of solvent (water) = 285 g

Molar mass of sucrose = 342.3 g/mole

Molality : It is defined as the number of moles of solute present in one kilogram of solvent.

Formula used :


Molality=\frac{\text{Mass of solute}* 1000}{\text{Molar mass of solute}* \text{Mass of solvent in g}}=(3.94g* 1000)/(342.3g/mole* 285g)=0.04038mole/Kg

Therefore, the molality of sugar solution is, 0.04038 mole/Kg

User U Tyagi
by
6.7k points