Answer: 0.39 years (Venus orbits the Sun in 0.62 Earth years)
Step-by-step explanation:
The orbital period is related to the distance of the planet from the star as:
T² = R³
where T is in years and R is in AU.
Orbital period of Venus:
T² = (0.72)³
⇒ T = 0.62 years
Orbital period of Earth
T² = (1.0)³
⇒T = 1 year
The difference between the orbital periods of Venus and Earth is: (1 -0.62) = 0.38 years. Venus orbits the Sun in 0.62 Earth years.