85.6k views
2 votes
Tiffany buys a basket of watermelons on sale for $9 before tax. The sales tax is 9% What is the total price Tiffany pays for the basket of watermelons?

User Zerey
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
So, you have to multiply and then add to it.
9×.09= .81
9 + .81 = 9.81
It costs $9.81 in total.
User Piphonom
by
7.3k points
5 votes
$0.81+$9.00=$9.81
Answer: $9.81

We know to find the total price, first find the amount of sales tax paid by multiplying the sales tax by the original price of the basket of watermelons.
9%×$9=?
Percent means "out of one hundred," so 9% is equivalent to 9/100 which is also equal to 9 divided by 100.
9 divided by 100 is 0.09
To find the amount of sales tax that must be paid, multiply 0.09 by the original price.
So it would be 0.09*$9=$0.81

To find the final price Tiffany paid, add the sales tax you just found to the original price.
$0.81+$9.00=$9.81
To find the final price Tiffany paid, add the sales tax you just found to the original price.
User Kfx
by
7.3k points