69.8k views
1 vote
For the reaction NH4NO3 (s) → N2O (g) + 2H2O (l), you decompose 60 g of NH4NO3 and get 11 g of N2O. What is the percent yield?

Question 8 options:

25%

33%

90%

65%

2 Answers

5 votes
With your balanced equation, you know that ideally you'll get one mole of N2O for every mole of NH4NO3 that decomposes. To find out how much there should be, we need to find the moles of Ammonium Nitrate (NH4NO3) we have.
60g NH4NO3 * (1 mole NH4NO3)/(80g NH4NO3) = 0.75 moles NH4NO3
Knowing that the ratio is one to one, you should yield 0.75 moles of N2O theoretically. But, we know that we only got 11 grams of N2O, so we actually got:
11 grams N2O * (1 mole N2O)/(44 grams N2O) = 0.25 moles N2O
So we got one third of our theoretical yield, or 33%.
User ARZMI Imad
by
6.7k points
5 votes

Answer: The percentage yield ids 33%.

Step-by-step explanation:


NH_4NO_3(s)\rightarrow N_2O(g)+2H_2O(l)

Theoretical yield:

Number of moles of
NH_4NO_3=
\frac{\text{number of moles of }NH_4NO_3}{\text{molar mass of }NH_4NO_3}=(60 g)/(80.04g/mol)=0.74 mol

According to the reaction , 1 mole of
NH_4NO_3 decomposes into 1 mole of
N_2O , then 0.74 moles of
NH_4NO_3 will give 0.74 moles of
N_2O.

Mass of
N_2O gas produce =

Number of moles of
N_2O × molar mass of
N_2O = 0.74 moles × 44 = 32.56 g

Theoretical yield: 32.56 g of
N_2O

Experimental yield :

According to question ,from 60 g of
NH_4NO_3 we get 11 g of
N_2O

Experimental yield = 11 g of
N_2O


\text{Percentage yield }=\frac{\text{experimental yield}}{\text{theoretical yield}}* 100


\text{Percentage yield}=(11 g)/(32.56)* 100= 33.78\%

From the given option the closest answer to 33.78% is 33%.

Hence, the percent yield is 33%.

User Skgbanga
by
6.9k points