menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Graham spent a total of 7.25 on 8 oranges and a packet os strawberries if a packet of strawberries cost 2.85 how much did each orange cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Graham spent a total of 7.25 on 8 oranges and a packet os strawberries if a packet of strawberries cost 2.85 how much did each orange cost
asked
Jul 8, 2017
149k
views
0
votes
graham spent a total of 7.25 on 8 oranges and a packet os strawberries if a packet of strawberries cost 2.85 how much did each orange cost
Mathematics
middle-school
Victor Sorokin
asked
by
Victor Sorokin
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
$7.25-$2.85= $4.40
$4.40/8= $0.55
Each orange costs $0.55
Praneybehl
answered
Jul 13, 2017
by
Praneybehl
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 24, 2022
27.2k
views
Graham spent a total of $15.05 on 10 apples and a packet of strawberries. If a packet of strawberries cost $2.55, how much did each apple cost? 15.05*10 + 2.55
Tarif Haque
asked
Oct 24, 2022
by
Tarif Haque
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
9
votes
27.2k
views
asked
Apr 19, 2023
135k
views
mark spent a total of $12.33 on 9 oranges and a packet of strawberries. if the packet of strawberries costs $2.88 how much did each orange cost
Ian Venskus
asked
Apr 19, 2023
by
Ian Venskus
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
135k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org