163k views
0 votes
What is the unit rate for $5.94 for 6 carnations

User Mvbaffa
by
7.9k points

2 Answers

0 votes
Hi there..

Let's find the unit rate

if 6 cannons ........> $5.94
for 1 cannon .........>x

Cross multiply
6x = $5.94
x = 5.94/6
x = $0.99

Check the answer
To check the answer we just need to multiply 0.99 by 6 and you will get this : 5.94

I hope that's help !

Merry Christmas Brainiac !
User Denhackl
by
8.4k points
3 votes
I hope this helps you
What is the unit rate for $5.94 for 6 carnations-example-1
User Vineet Singla
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories