174k views
4 votes
A sign in the store window advertises 3 t-shirts for $16.50. Which coordinate pair shows the unit rate for the t-shirt sale?

2 Answers

3 votes
16.50/3=5.5 the rate is 5.5.
User Klatschen
by
7.0k points
3 votes

Answer:

The unit rate as coordinate can be written as( 1,5.5)

Explanation:

A rate is a ratio of comparing quantities. A unit rate is a rate with 1 in the denominator. It is given 3 shirts cost $16.50.

To find the unit rate we find the rate of 1 shirt.

Rate of 3 shirts = $16.50

Rate of 1 shirt = 16.50÷3=$5.50

The unit rate as coordinate can be written as( 1,5.5)

User Midkin
by
6.7k points