Answer:
The unit rate as coordinate can be written as( 1,5.5)
Explanation:
A rate is a ratio of comparing quantities. A unit rate is a rate with 1 in the denominator. It is given 3 shirts cost $16.50.
To find the unit rate we find the rate of 1 shirt.
Rate of 3 shirts = $16.50
Rate of 1 shirt = 16.50÷3=$5.50
The unit rate as coordinate can be written as( 1,5.5)