31.6k views
4 votes
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound

User Vitr
by
7.8k points

2 Answers

5 votes
84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84
User Vinoths
by
7.6k points
3 votes

Answer

Find out the what is the cost per pound .

To proof

Let us assume that the one banana cost be x.

As given in the question


2(1)/(4)\ pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89


(9)/(4)  pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89

Than the equation becomes


x =(1.89)/((9)/(4))

solving


x =(1.89)/(2.25)

x = $0.84(approx)

Therefore the cost of bananas per pound be $0.84(approx) .

Hence proved


User Wizz
by
7.2k points