98.9k views
0 votes
The cost of manufacturing a printer is $35. The manufacturer has a markup of 15% when selling to a retailer. The retailer has a markup of 35%. What is the selling price of the printer?

2 Answers

6 votes

Answer:

54.34

Explanation:

User Skinp
by
7.1k points
3 votes
$ 54.34

35 x.15= 5.25
35 + 5.25 = 40.25
40.25 x .35 = 14.0875
40.25 + 14.0875 = 54.3375
Then round to get 54.34
I hope that helps! :)
User AbdulAhmad Matin
by
7.5k points