27.3k views
1 vote
A line on a graph shows a proportional relationship between the weight, x, in pounds of apples purchased and the total cost y. Two points on the graph are located at (3, 3.21)(3, 3.21) and (5, 5.35)(5, 5.35).

What is the unit rate for the cost of the apples per pound?

A, $0.83 per lb

B, $1.07 per lb

C, $1.67 per lb

D, $1.76 per lb

2 Answers

2 votes

Answer:

The answer is 1.07 per Ib!

Explanation:

Thx

User Martin Streicher
by
7.4k points
4 votes
the correct answer would be:
B

Hope this helps
User Alemangui
by
9.0k points

No related questions found