menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A. $.30 B). $.35 C). $.45 D). $1.35
asked
May 7, 2017
86.6k
views
3
votes
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
A. $.30
B). $.35
C). $.45
D). $1.35
Mathematics
middle-school
Vigilancer
asked
by
Vigilancer
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
B. $0.35
since to find the unit rate of one candy bar, you have to divide $350 by 1000 and you get $0.35
the rate is 350/1000 = 0.35/1
Amithgc
answered
May 12, 2017
by
Amithgc
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 13, 2017
221k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? a. $.30 b. $.35 c. $.45 d. $1.35
Lanesha
asked
May 13, 2017
by
Lanesha
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
221k
views
asked
Nov 1, 2016
60.5k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D) $1.35
Zummon
asked
Nov 1, 2016
by
Zummon
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
60.5k
views
asked
Jun 3, 2018
81.9k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 Eliminate D) $1.35
Ilkinulas
asked
Jun 3, 2018
by
Ilkinulas
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
81.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org