80.2k views
1 vote
Circle o has a circumference of 36π cm. what is the length of the radius, r? 6 cm 18 cm 36 cm 72 cm

2 Answers

3 votes

Answer: 18cm

Step-by-step explanation: on ed

User Amazingred
by
6.5k points
7 votes
The circumference of a circle is C = 2πr
Given C = 36π, we can solve for the radius r:
r = C/2
π = 36π/2π = 36/2 = 18 cm (ANSWER)
User Christopher Klewes
by
7.1k points