98.4k views
2 votes
Silvia buys 12 steaks that are each 3/4 of a pound. she spends a total of $90 on steaks. what is the unit rate?

User Emii
by
7.9k points

1 Answer

6 votes
The answer is 7.5. Divide 90 by 12. You get your answer.
User Solomon Tam
by
8.1k points