161k views
4 votes
Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost?

User Ararar
by
8.1k points

2 Answers

3 votes
3/4 * 3.60 = 2.7
2.7 / 1.5 = 1.8

answer: 3/4 of a pound of apples cost $1.80
User Prasanna Natarajan
by
8.3k points
4 votes
3.6/3=1.2*2=2.4 which is what 1 lb is equal to than you multiple by 34=81.6

User Iwein
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories