111k views
2 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of raisins for $1.49
Choice B: 13 ounces of raisins for $3.59
•Choice A
•Choice B
•The Unit rates are equal
• The unit rates cannot be determined

User DU Jiaen
by
8.2k points

2 Answers

0 votes
The first thing to do is find the unit rate for both

Choice A: 6 oz for 1.49
To get 6 to 1 you have to divide by 6. What you do to one side you must do to the other... So:
1.49/6=0.2483333
Round to the nearest tenth. 0.25
Choice A unit price is 0.25

Choice B: 13 oz for 3.59
To get 13 to 1 you need to divide by 13. What you do to one side you must do to the other... So:
3.59/13=0.2761
Round to the nearest tenth. 0.28

Then compare the two.
Answer: Choice B is a higher unit price.

Hope this helps!
User Zefick
by
8.2k points
3 votes
answer is Choice A

1.49 / 6 = 0.25

3.59/13 = 0.28
User Eekfonky
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories