200k views
3 votes
A food supplier bought coffee at $8 per kilogram. He sold 20.5 Kilograms of coffee at $2.50 per 200 grams. How much money did he earn?

User TheLizzard
by
8.7k points

2 Answers

4 votes
I think its 200×20.5 and then you'll get your answer
User Itcropper
by
7.9k points
1 vote
Well, so he bough coffee at $8 per kilogram.

So, he spend $164 to get 20.5 kg, and then he sold the 20.5 kg of coffee at $2.50 per 200 grams.
So, 20.5 kg in grams would be 20,500 g of coffee.

Then we proceed to multiply to see how many money he earned.

20,500g x $2.50/200g = $256.25

Then if you want to know how much profit he get, you need to subtract the amount of money he gets minus the amount of money he spend.

$256.25 - $164 = $92.25

So the profit is $92.25
User Thupten
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories