62.0k views
2 votes
Find the unit rate given cost is $6.oo per 2/3 pound

User Oori
by
7.4k points

1 Answer

4 votes
Turn the fraction into a decimal divide it by six dollars. 6.00/.66 it equals .90 when it rounded it it is .91 cents
User Ronald Hofmann
by
8.0k points

No related questions found