89.3k views
5 votes
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

User Givius
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

unit\ rate=(cost)/(number\ of\ ounces)\\\\ unit\ rate=(2.56\$)/(32ounce)=0.08(\$)/(ounce)\\\\ Unit\ rate\ is\ 0.08\$\ per\ one\ ounce.
User Karega
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories