114k views
1 vote
Amy bought 3 pounds of lemons at $2 per pound, a box of rice for $4, and 7 frozen dinners for $3 each. What is the change in the amount of money she has

User Sarh
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
3(2)+4+7(3)
6+4+21
10+21
Total cost was 31.00 but the change in amount is -31

Good luck~
User Andy McCluggage
by
6.6k points
4 votes

Answer: $31


Explanation:

Given: Amy bought 3 pounds of lemons at $2 per pound, a box of rice for $4, and 7 frozen dinners for $3 each.

Then the total cost of lemons
=3*2=\$6

The total cost of frozen dinners=
7*3=\$21

the total amount she spent=
6+4+21=\$31

Thus, she spent total $31 , it implies the change in the amount of money she has= $31

User Valentyn
by
7.8k points