8.9k views
3 votes
A car has a mass of 1,000 kilograms. The weight of the car is__newtons. Use g = 9.8 N/kg for gravity.

User Steveire
by
7.3k points

2 Answers

5 votes
9800 Newtons, this is correct I got 5/5 on the online school test
User Ian Renton
by
6.9k points
1 vote

Answer : The weight of the car is 9800 N

Explanation :

It is given that,

The mass of the car, m = 1000 kg

We have to find the weight of the car. The weight of an object is defined as the force acting on it under the action of gravity. The mass of an object is the amount of matter present in it.

Using second law of motion :

W = m g

Where

m is the mass of the car

g is the acceleration due to gravity g = 9.8 N/kg

W = 1000 kg × 9.8 N/kg

W = 9800 N

So, the weight of the car is 9800 N.

Hence, this is the required solution.

User Nico Haase
by
7.6k points