217k views
4 votes
For a chemistry lab, you used 2 ounces of calcium sulfate, 2.5 pounds of copper, and 1/4 lb of nickel. What was the combined weight of your materials?

2 Answers

6 votes

The correct answer is:

2 oz + 2.5 lb +
1/4 lb =

2 oz + 40 oz + 4 oz = 46 oz =

2 lb and 14 oz.

This answer is if you want it in pounds and ounces.

User James Vickery
by
7.2k points
6 votes
What you want to do is convert all your amounts to ounces.
There are 16 oz in a pound.
So for the copper do this equation.
2.5*16=40
This means there are 40 oz of copper.
Do the same with nickel.
0.25*16=4 oz
This means you have 4 oz of nickel.
Combine the numbers:
2+40+4=46
Your answer will be 46 oz of material.
Hope this helps!
User Polmonroig
by
6.8k points