185k views
1 vote
The probability of a particular event is 3/8. What is the probability that the event will not happen? Explain

User Hoang Minh
by
7.3k points

2 Answers

0 votes

Answer:

5/8 or 62.5%

Explanation:

It is simple. Use 8/8 and subtract it by the probability of an event happening and you will get 5/8

User Neillb
by
7.6k points
6 votes
(Probability of it Happening) + (Probability of it not Happening) = 1 (or 100%)

this makes since because it is for sure either going to happen or not happen.
x = probability not happening
3/8 + x = 1
x = 1- 3/8
x = 5/8 (or 62.5%)
User Yograj Gupta
by
7.3k points