198k views
4 votes
If 3 3/4 a pound of candy cost $20.25, how much would 1 pound cost

User Joe Barone
by
9.4k points

1 Answer

5 votes
3 3/4 pound = 20.25
15/4 pound = 20.25

So, 1 pound of candy = 20.25 * 4/15 = 81/15 = 5.4

So, your final answer is $5.4

Hope this helps!
User CroaToa
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories