menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50
asked
Dec 4, 2017
41.6k
views
0
votes
What is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50
Mathematics
middle-school
Gerardnico
asked
by
Gerardnico
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
4.50/3=1.50/1
hope this helped
Nickrak
answered
Dec 5, 2017
by
Nickrak
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
For 3 dozen, it is = 4.50
So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50
So, unit rate would be $1.50
Hope this helps!
Aaditya
answered
Dec 10, 2017
by
Aaditya
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org