220k views
2 votes
Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?

A) $0.87
B) $1.00
C) $1.15
D) $62.40
I just need a simple explanation on how to do the problem.

2 Answers

3 votes
The correct answer is C.
User Mateusmaso
by
8.9k points
3 votes
27.6 divided by 24 = C) $1.15
User Brian Fisher
by
7.6k points