The answer is 0.02
A = P(1 + r/n)ⁿˣ
A - the final amount
P - the principal (the initial amount)
r - the annual interest rate
n - the number of times that interest is compounded per year
x - the number of years
We have:
A = $572.60
P = $560.00
r = ?
n = 2
x = 1
572.60 = 560 * (1 + r/2)²*¹
572.60 = 560 * (1 + r/2)²
572.60 : 560 = (1 + r/2)²
572.60 = 1² + 2 * 1 * r/2 + (r/2)²
1.0225 = 1 + r + r²/4
4 * 1.0225 = 4 * 1 + 4 * r + 4 * r²/4
4.09 = 4 + 4r + r²
0 = 4 + 4r + r² - 4.09
0 = r² + 4r - 0.09
r² + 4r - 0.09 = 0

The rate cannot be negative, so it is 0.02