212k views
3 votes
A car has a mass of 1,200 kg. What is its acceleration when the engine exerts a force of 600 N? (Formula: F=ma) 0.5 m/s2 2 m/s2 600 m/s2 1,800 m/s2

User Martincho
by
7.8k points

2 Answers

3 votes
F=ma
just substitute everything you know
600 = 1200 a
a = 600 /1200 = 0.5 m/s^2
User Thivya
by
7.1k points
2 votes

As per the question the car has a mass of 12,00 kg.

The engine exerts a force of 600 N. [ here newton i.e N is the unit of force]

We are asked to calculate the acceleration of the particle .

From Newton's second law of motion we know that force acting on a particle is mass times the acceleration of the particle . Mathematically it can be written as-

F = ma [Here F is the applied force,m is the mass which is constant here and ' a' is the acceleration]

Here m =1200 kg

F = 600 N

Hence the acceleration produced due to the force exerted by the engine on car is-


a =(F)/(m)


=(600 N)/(1200 kg)


=0.5 m/s^2 [ans]

User Jordania
by
7.8k points