menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12- pack of boxes of raisins costs 4.86 each. Each box contains 1.5 oz of raisins. To the nearest cent what is the unit rate of raisins per oz
asked
Sep 24, 2017
136k
views
1
vote
A 12- pack of boxes of raisins costs 4.86 each. Each box contains 1.5 oz of raisins. To the nearest cent what is the unit rate of raisins per oz
Mathematics
middle-school
Sharad Mhaske
asked
by
Sharad Mhaske
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
I got 58.32 or 6.36 i'm not to sure if these is the right answer but if you can compare your answer to my answer maybe you can find a difference and sue it to find another answer.
Marcel Djaman
answered
Sep 30, 2017
by
Marcel Djaman
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 6, 2017
102k
views
A 12-pack of boxes of raisins cost $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins . To the nearest cent, what is the unit price of raisins per ounce? F. $0.13/oz H. $0.41/oz G. $0.27/oz. J. $3.24/oz
Peter Bisimbeko
asked
Dec 6, 2017
by
Peter Bisimbeko
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org