116 views
5 votes
Ethan wants to put a fence around his vegetable garden. The garden is 30 feet wide and 15 feet long. If the total cost of the fence is $810, what is the unit price of the fence per foot?

User Sheinis
by
8.2k points

1 Answer

6 votes
If the garden is square, then the perimeter would be 90. 15(2)+30(2)=90
810/90=9
So it would cost $9 per foot.
User Nabn
by
8.7k points