99.2k views
2 votes
A 16 ounce jar of peanut butter costs $1.98. What is the price per ounce, rounded to the nearest hundredths place?

User AdroMine
by
7.7k points

1 Answer

3 votes
$1.98 ÷ 16...so the answer is $0.12 per ounce
User Mkuse
by
7.8k points

No related questions found