48.3k views
0 votes
The table shows revenue R (in millions of dollars) of a company when it spends A (in millions of dollars) in advertising.

a. Write a linear function that relates the revenue to the advertising cost.
b. What is the revenue of the company when it spends $10 million on advertising?

(Table is attached below)

The table shows revenue R (in millions of dollars) of a company when it spends A (in-example-1
User YoBre
by
7.0k points

1 Answer

3 votes
advertising is x and revenue is y

(0,2)(2,6)
slope = (6 - 2) / (2 - 0) = 4/2 = 2

y = mx + b
slope(m) = 2
(0,2)...x = 0 and y = 2
now we sub and find b, the y int
2 = 2(0) + b
2 = b

so ur equation is : y = 2x + 2

spends 10 mill on advertising.....so x = 10
y = 2x + 2
y = 2(10) + 2
y = 20 + 2
y = 22.....so the revenue (y) of the company is 22 (million)
User Brendan Bullen
by
7.8k points