Answer:
pound of turkey you purchase for 10 dollars
Explanation:
Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity 1 such as 3 meter per second or 4 miles per hour.
As per the statement:
If you can buy 1⁄3 of a pound of turkey for 4 dollars
by definition of unit rate we have;
pound of turkey.
We have to find how much can you purchase for 10 dollars.

⇒
pound
Therefore,
pound of turkey you purchase for 10 dollars