152k views
2 votes
According to the chart, one milliliter of water would have a density of _____.

100 g/cm3
10 g/cm3
1 g/cm3
cannot be determined

2 Answers

3 votes

Answer:

1gm/ cm^3

Explanation:

User Viacheslav Ivanov
by
6.7k points
2 votes
The density of water is : 1 kg / lit
1 lit = 1 dm³
1 ml = 1 l / 1000
1 l = 1000 ml
1 kg = 1000 g
1 kg / l = 1000 g / 1000 ml = 1 g/ ml = 1 g / cm³
Answer: C ) 1 g / cm³
User Anton Temchenko
by
6.7k points