131k views
1 vote
A gas is at 5 Kelvin and 1 m3. The temperature is raised to 10 Kelvin. What is the new volume?

2 m3
2 m
5 m

2 Answers

3 votes
I think that this answer is 2m!!!!!!!!!!!!!!
User Stwykd
by
6.8k points
5 votes

Answer:

The new volume of the gas is 2 m³

Step-by-step explanation:

It is given that,

Initial temperature,
T_1=5\ K

Initial volume,
V_1=1\ m^3

Final temperature,
T_2=10\ K

We need to find the new volume. The Charles law gives the relation between the temperature and the volume of the gas.

i.e


V\propto T


(V_1)/(T_1)=(V_2)/(T_2)


V_2=(V_1)/(T_1)* T_2


V_2=(1)/(5)* 10


V_2=2\ m^3

So, the new volume of the gas is 2 m³. Hence, this is the required solution.

User Ghurdyl
by
8.6k points