menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods?
asked
Jul 23, 2017
26.9k
views
5
votes
A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods?
Mathematics
middle-school
Rizwan Mehboob
asked
by
Rizwan Mehboob
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$5.27 per pound of bulk goods. Divide $263.50 by 50
Bo Frederiksen
answered
Jul 25, 2017
by
Bo Frederiksen
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$5.27 per pound of bulk good you divide 263.50 by 50 i am pretty sure.
Shree
answered
Jul 28, 2017
by
Shree
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 11, 2017
228k
views
2. A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods? (a) Decide which estimate, 0.05, 0.5, 5, or 50, is closest to the actual answer. Explain your
Artem Khaustov
asked
Aug 11, 2017
by
Artem Khaustov
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
228k
views
asked
Jun 16, 2017
214k
views
A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods? (a) Decide which estimate, 0.05, 0.5, 5, or 50, is closest to the actual answer. Explain your reasoning.
Nuageux
asked
Jun 16, 2017
by
Nuageux
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
214k
views
asked
Mar 21, 2019
84.1k
views
⦁ A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods?
Pratsbhatt
asked
Mar 21, 2019
by
Pratsbhatt
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
84.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org